Scenariusz zajęć  języka polskiego z wykorzystaniem

platformy mTalent - obszar polonistyczny

 

Klasa VI

Temat: Rodzaje zdań złożonych podrzędnie

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

3. Świadomość językowa. Uczeń:

6) rozróżnia rodzaje zdań złożonych podrzędnie i współrzędnie, imiesłowowe równoważniki

zdań, zdania bezpodmiotowe oraz rozumie ich funkcje w wypowiedzi.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·         Wie, jaka jest różnica między wypowiedzeniem a zdaniem,

·         Rozróżnia zdania pojedyncze i złożone,

·         Wie, jaką funkcję pełni w zdaniu orzeczenie,

·         Zna różne rodzaje zdań złożonych,

·         Zna zasady interpunkcji zdania złożonego,

·         Zna różnice między zdaniami podrzędnie złożonymi a współrzędnie złożonymi,

·         Zna spójniki charakterystyczne dla określonego rodzaju zdań,

·         Wie, w jakich sytuacjach częściej stosuje się zdania, a w jakich równoważniki.

Nabywane umiejętności:

·         Tworzenie wykresów zdań,

·         Określanie rodzaju zdania złożonego,

·         Wyodrębnianie i określanie części składowych zdań złożonych,

·         Utrwalenie wiadomości na temat interpunkcji zdania złożonego,

·         Redagowanie wypowiedzi z zastosowaniem różnych zdań złożonych.

Kompetencje kluczowe:

Porozumiewanie się w języku ojczystym,

Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

Zasoby TIK: platforma mTalent obszar polonistyczny

Sprzęt multimedialny: komputer, rzutnik multimedialny, tablica interaktywna

Przygotowane przez nauczyciela kolorowe kubki ze zdaniami (zdania zapisane na zwiniętych kartkach),

Przygotowane przez nauczyciela kartki z fragmentem tekstu do wykonania zadania z zakresu interpunkcji.

Metody nauczania:

Podająca: wyjaśnienie,

Eksponująca: platforma mTalent obszar polonistyczny

Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

Zbiorowa

Indywidualna

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Przed przybliżeniem uczniom tematu zajęć prosi ich o krótkie przypomnienie:

Jaka jest różnica między zdaniem a wypowiedzeniem?

Kiedy wypowiedzenie jest zdaniem? Jaki warunek musi spełniać?

Jakie wyrazy pełnią funkcję orzeczenia w zdaniu?

Ile orzeczeń może mieć zdanie?

Jaka jest różnica między zdaniem pojedynczym a złożonym?

Uczniowie, jeśli nie pamiętają wiadomości mogących pomóc w konstruowaniu odpowiedzi, mogą poszukać ich w zeszytach i podręcznikach. Po powtórzeniu podstawowych informacji na temat budowy zdania nauczyciel wyjaśnia, że przedmiotem zajęć będą przede wszystkim zdania złożone. Zapisuje temat na tablicy, zapoznaje uczniów z celami lekcji.

 

Etap realizacji

Nauczyciel zapytuje uczniów, czy potrafią wskazać różnice w wypowiedziach składających się ze zdań prostych, złożonych i równoważników. Prosi, by zastanowili się, kiedy i gdzie, w jakich sytuacjach, przeważają pierwszy, drugi lub trzeci typ, jakie mogą mieć znaczenie dla procesu komunikacji.

Następnie rysuje wykresy zdań złożonych współrzędnie na tablicy, przypomina pokrótce wiadomości z zakresu wypowiedzeń złożonych współrzędnie i podrzędnie. Potem analiza zadań dostępnych na platformie mTalent obszar polonistyczny – zdania złożone współrzędnie i podrzędnie – 16 zadań do wyboru.

 

Przykładowe pytania/polecenia pomocnicze:

Kiedy zdanie jest zdaniem złożonym współrzędnie, a kiedy podrzędnie?

Proszę wymienić rodzaje zdań złożonych podrzędnie.

Przypomnijcie rodzaje zdań złożonych współrzędnie.

Spróbujcie do wykresów, „kodów” narysowanych na tablicy, ułożyć zdania, tak aby odpowiadały one oznakowaniu wykresów.

W miarę wolnego czasu analiza zdań. Przykładowe zdania:

Za 3 punkty:

Wróciwszy do domu, wszedł do kuchni i przygotował sobie posiłek.

Andrzej, wracając ze szkoły, poszedł do księgarni.

Anna, aby czuć się bezpiecznie, założyła dodatkowy zamek w drzwiach.

Dom, który kupiłaś, jest ruiną.

Wicher był taki, że połamał gałęzie.

Zima była lekka, zaskoczyła wszystkich.

Tak to się skończyło, a skończyło się nie najlepiej.

Za 2 punkty:

Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada.

Co ma wisieć, nie utonie.

Odkąd pamiętam, ten dom należał do mojej rodziny.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

Pójdziemy do kawiarni bądź pospacerujemy.

Obiecałam zrobić zakupy, toteż muszę iść do sklepu.

Ja dostałam bluzkę, natomiast Anka piękny szalik.

Za 1 punkt:

Sprzątałam i słuchałam muzyki.

Gdy wróciłem do domu, odrobiłem lekcje.

Przeczytałem książkę, która okazała się ciekawa.

Jutro mam klasówkę, więc muszę się uczyć.

Pójdę do kina lub poczytam książkę.

Mama powiedziała, że jutro idziemy na zakupy.

Długo się uczyłam, ale dostałam złą ocenę.

 

 

W kolejnej części zajęć każdy uczeń otrzymuje kartkę z przykładowym fragmentem tekstu do uzupełnienia go przecinkami:

 

Ów hobbit był bardzo zamożnym hobbitem a nazywał się Baggins. Bagginsowie żyli w okolicach Pagórka od niepamiętnych czasów i cieszyli się powszechnym szacunkiem nie tylko dlatego że prawie wszyscy byli bogaci lecz także dlatego że nigdy nie miewali przygód i nie sprawiali niespodzianek (…). W tej historii opowiemy o Bagginsie którego spotkała przygoda i który zrobił oraz powiedział wiele rzeczy niespodziewanych. Mógł był wskutek tego utracić szacunek sąsiadów ale zyskał… no przekonacie się sami czy coś zyskał w końcu”.

 

Kiedy uczniowie uporają się z zadaniem, nauczyciel wyświetla na ekranie poprawnie uzupełniony tekst, wraz z kryteriami jego oceny. Uczniowie wymieniają się swoimi kartkami, każdy z nich sprawdza pracę swojego kolegi i wystawia ocenę zgodnie z kryteriami. Nauczyciel weryfikuje poprawność wykonania zadania, sprawdzając prace kilku chętnych uczniów. Może też omówić prawidłową interpunkcję na forum klasy; uczniowie powinni nanieść poprawki na swoich tekstach.

 

Etap końcowy

Prowadzący zajęcia prosi uczniów, aby na zadawane przez niego pytania odpowiadali zdaniami złożonymi:

Przykładowe pytania:

Czy warto czytać książki?

Gdzie najchętniej spędzasz wakacje?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Jaką porę roku lubisz najbardziej?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH

z wykorzystaniem oprogramowania mTalent

Temat zajęć: Ćwiczymy skupienie i koordynację wzrokowo-ruchową.

Czas trwania: 60 minut

Uczeń: klasa 5 szkoły podstawowej

Cel główny: usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz procesów koncentracji i uwagi.

Cele szczegółowe:

·         uczeń ćwiczy orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową,

·         rozwija logiczne myślenie,

·          ćwiczy pamięć i spostrzegawczość.

Metody:

· metoda pokazowa

· aktywizująca

· praktyczna (ćwiczenia)

Forma pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne:

· laptop

· Internet

· tablica interaktywna wraz z pisakiem

· rzutnik multimedialny

· platformy i strony internetowe

· oprogramowanie edukacyjne MTalent

 

Przebieg zajęć:

1. Gra “Znajdź różnice” Program terapeutyczny MTalent koordynacja wzrokowa oraz wersja papierowa gra planszowa

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Uczeń dokładnie przygląda się dwóm, z pozoru takim samym obrazkom. Jego zadaniem jest znalezienie 10 różnić i zaznaczenie ich za pomocą specjalnego pisaka na jednym z obrazków (dolnym lub prawym). Po znalezieniu wszystkich niezgodności nauczyciel wybiera kolejną ilustrację. Następnie na podobnej zasadzie

Cele operacyjne:

· usprawnianie percepcji wzrokowej

· rozwijanie spostrzegawczości

· ćwiczenie koncentracji

 

1. “Segregowanie przedmiotów”. Program terapeutyczny MTalent koordynacja wzrokowa

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Zadaniem dziecka jest posegregowanie przedmiotów z rozsypanki według różnych kategorii (np. według kolorów, przeznaczenia, materiałów z jakich są zrobione czy też wspólnych cech). Uczeń wybiera i przesuwa przedmioty za pomocą interaktywnego pisaka. Po ukończeniu jednej mini gry nauczyciel wybiera następną.

Cele operacyjne:

· ćwiczenie umiejętności klasyfikacji pojęć

· usprawnianie logicznego myślenia

 

2. Gra “Memory” Platforma edukacyjna dla dzieci https://www.matzoo.pl/

Gra wyświetlana jest za pomocą rzutnika na tablicy interaktywnej. Do wyboru mamy 5 poziomów trudności, różniące się liczbą elementów. Uczeń zaczyna zabawę od najłatwiejszego tj. od 8 elementów (4 pary). Celem gry jest odkrycie par obrazków. Dziecko po kolei odwraca kwadraciki klikając pisakiem i zapamiętuje jaki symbol się pod nim ukrywa, kiedy znajdzie 2 takie same obrazki zostają one odsłonięte. Gra kończy się, kiedy zostaną odkryte wszystkie karty. Nauczyciel zwiększa poziom trudności.

Cele operacyjne:

· trening pamięci

· doskonalenie koncentracji i spostrzegawczości

· usprawniane szybkiego kojarzenia

 

Ocena pracy ucznia:

Podczas przeprowadzania zajęć rewalidacji z wykorzystaniem narzędzi TIK nauczyciel zwrócił uwagę na większą aktywizację, chęć i motywację pracy u ucznia. Takie zajęcia są dla dziecka atrakcyjną formą pracy, co wpływa na ich efektywność.

 

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO 

Z ZASTOSOWANIEM PROGRAMU MTalent Ortografia

(klasa V)

Czas: 1h lekcyjna

Temat: Pisownia wyrazów z „rz”, „ż”, „ch”, „h”

Cele wynikające z podstawy programowej:

Kształcenie językowe:

Uczeń pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni (II.4.1)

Cele ogólne:

-sprawdzenie stopnia znajomości zasad  i reguł ortograficznych

-powtórzenie i utrwalenie zasad ortograficznych

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-zna zasady pisowni wyrazów z: „ rz-ż; ch-h”,

-potrafi zastosować w praktyce posiadaną wiedzę,

-wie, z jakiego słownika należy korzystać, sprawdzając pisownię wyrazów

- kształtuje umiejętność pracy indywidualnej i zespołowej

Metody:

ćwiczenia praktyczne, gra dydaktyczna, rozmowa nauczająca, praca z tekstem, praca ze słownikiem ortograficznym

-ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej

Formy:

indywidualna, zbiorowa,

Środki dydaktyczne:

-  kaboom, karty pracy, schemat: „barometr wiadomości”;

- program MTalent Ortografia

- słowniki ortograficzne, podręcznik, zeszyt ćwiczeń

Gry ortograficzne online: www.superbelfrzy.edu.pl/category/gry-edukacyjne/ortograficzne

Pomysł na grę w kaboom zaczerpnięty ze strony internetowej: http://polonistkaprzytablicy.blogspot.com/2017/04/kaboom-na-patyczkach-laryngologicznych.html

 

Przebieg lekcji:

I.                   Czynności wstępne:

- powitanie klasy, sprawdzenie obecności, wpis w dzienniku, sprawdzenie zadania domowego, zapisanie tematu lekcji na tablicy

II. Faza realizacyjna:

ruchy naprzemienne - lewym łokciem (dłonią) dzieci dotykają prawego kolana i odwrotnie prawym łokciem (lub dłonią) - lewego kolana. Nauczyciel zwraca uwagę, aby ćwiczenie wykonywane było  powoli i powtórzone kilka razy.

Słoń  - kreślenie leniwych ósemek w powietrzu

lub

Leniwe ósemki - kreślone na przygotowanych kartkach (5min.)

·          Gry ortograficzne online: www.superbelfrzy.edu.pl/category/gry-edukacyjne/ortograficzne

III.             Podsumowanie lekcji:

Uczniowie na schematach „barometr wiadomości” zaznaczają poziom swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych, porównują swoje odczucia przed i po zajęciach. Wyciągają wnioski.

Karta pracy:

1.      Wypełnijcie poniższą tabelę, podając po trzy przykłady w każdej kolumnie i zapiszcie zasadę ortograficzną:

rz

ż

ch

h

wyjątki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.      Zabawa w ortograficzne „kaboom

Każdy z uczniów losuje pięć patyczków z wyrazami (kolejno po jednym i uzasadnia pisownię, zapisując to na kartce).

Kto pierwszy skończy, zgłasza się do prezentacji wyników. Bezbłędne wykonanie nagrodzone zostanie „+”

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

z wykorzystaniem gry edukacyjnej „Krótkie opowiadania do ćwiczeń rozumienia i czytania” z programu Aktywna Tablica.

 

 

Temat zajęć: Ćwiczenia usprawniające koncentrację, spostrzegawczość oraz myślenie logiczne.

 

Cele:

ž   ćwiczenia percepcji wzrokowej

ž   doskonalenie pamięci wzrokowej

ž   ćwiczenia koordynacji słuchowo- wzrokowej i pamięci

ž   ćwiczenia koncentracji uwagi i logicznego myślenia

ž   ćwiczenia spostrzegawczości

ž   rozwijanie twórczego myślenia

ž   ćwiczenia pamięci słuchowej i sprawdzenie rozumienia tekstu

ž   ćwiczenia rozumienia tekstu, myślenia przyczynowo-skutkowego

ž   budowanie wypowiedzi w formie zdania

 

Cele terapeutyczne:

ž   stymulowanie i usprawnianie zaburzonych funkcji

ž   motywowanie do podejmowania zadań o różnym stopniu trudności

 

Metody:

       - działalność praktyczna - ćwiczenia

 

Formy:

        - indywidualna

 

 Środki dydaktyczne:

      - karty pracy

      - gra dydaktyczna

 

Przebieg lekcji:

 

1.                  Powitanie

2.                  Zapoznanie z tematem lekcji

3.                  Czytanie opowiadania.

4.                  Wyszukiwanie na ilustracji elementów niezgodnych z treścią opowiadania.

5.                  Czytanie zdań związanych z tekstem- prawda, czy fałsz?

6.                  Układanie historyjki obrazkowej.

7.                  Opowiadanie ułożonej historyjki.

8.                  Uzupełnianie zdań brakującymi słowami oraz kartonikami z odpowiednim rysunkiem.

9.                  Ułożenie zdań w odpowiedniej kolejności ,zgodnie z treścią opowiadania.

 

 

 

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

z wykorzystaniem gry edukacyjnej „Rozłączanie cech” z programu Aktywna Tablica.

 

 

Temat zajęć: Ćwiczenia usprawniające koncentrację, spostrzeganie wzrokowe oraz myślenie logiczne. Ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę wzrokową.

 

Cele:

ž   ćwiczenia percepcji wzrokowej

ž   doskonalenie pamięci wzrokowej

ž   ćwiczenia koordynacji słuchowo- wzrokowej i pamięci

ž   ćwiczenia koncentracji uwagi i logicznego myślenia

ž   ćwiczenia spostrzegawczości

ž   rozwijanie logicznego myślenia

ž   ćwiczenia pamięci słuchowej i wzrokowej

 

 

Cele terapeutyczne:

ž   stymulowanie i usprawnianie zaburzonych funkcji

ž   motywowanie do podejmowania zadań o różnym stopniu trudności

ž   koncentrowanie się na wykonywanym ćwiczeniu

 

Metody:

       - działalność praktyczna - ćwiczenia

 

Formy:

        - indywidualna

 

 Środki dydaktyczne:

      - karty pracy

      - gra dydaktyczna

 

Przebieg lekcji:

1.                  Powitanie

2.                  Zapoznanie z tematem lekcji

3.                  Czytanie opowiadania.

4.                  Wyszukiwanie na ilustracji elementów niezgodnych z treścią opowiadania.

5.                  Czytanie zdań związanych z tekstem- prawda, czy fałsz?

6.                  Układanie historyjki obrazkowej.

7.                  Opowiadanie ułożonej historyjki.

8.                  Uzupełnianie zdań brakującymi słowami oraz kartonikami z odpowiednim rysunkiem.

9.                  Ułożenie zdań w odpowiedniej kolejności, zgodnie z treścią opowiadania.

 

Scenariusz lekcji  matematyki z wykorzystaniem

platformy mTalent - POTRAFIĘ Obszar matematyczny

 

Temat lekcji: Klasyfikacja czworokątów.

Cel lekcji:

Ø  utrwalenie wiadomości o kwadracie, prostokącie, równoległoboku, rombie i trapezie,

Ø  wykorzystanie zdobytych wiadomości do rozwiązywania zadań.

 

Kształcone kompetencje:

Ø  porozumiewanie się w języku ojczystym,

Ø  kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

Ø  kompetencje informatyczne,

Ø  umiejętność uczenia się,

Ø  kompetencje społeczne i obywatelskie,

Ø  inicjatywność i przedsiębiorczość.

Przewidywane efekty:

 

Uczeń:

Ø zna podstawowe własności czworokątów,

Ø potrafi wyróżnić trapezy, równoległoboki, romby, prostokąty, kwadraty spośród różnych czworokątów,

Ø potrafi rozwiązać zadania z wykorzystaniem własności czworokątów,

Ø potrafi obliczyć brakujące miary kątów w czworokącie, wykorzystując twierdzenie o sumie kątów w czworokącie,

Ø ma rozbudzaną ciekawość poznawczą oraz motywację do nauki,

Ø umie współpracować w grupie i brać udział w zdrowej rywalizacji.

 

Planowane metody pracy:

 

Ø  ćwiczenia aktywizujące z wykorzystaniem TIK,

Ø  samodzielne dochodzenie do wiedzy,

Ø  pogadanka,

Ø  praca z epodręcznikiem.

 

Planowane formy pracy:

 

Ø  praca indywidualna

Ø  praca z całą klasą

 

Środki dydaktyczne:

Ø komputer z dostępem do Internetu - platforma mTalent - POTRAFIĘ Obszar matematyczny- Klasyfikacja czworokatów

Ø  materiały z platformy e-podręczniki.pl

Ø  multibook Matematyka z kluczem 5.

 

Cele kształcenia - wymagania ogólne:

 

Ø  Wykorzystanie i tworzenie informacji - Używanie języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników (II.3)

Ø  rozumowanie i argumentacja - Dostrzeganie regularności, podobieństw oraz analogii i formułowanie wniosków na ich podstawie (IV.2)

 

Treści nauczania - wymagania szczegółowe:

Uczeń:

Ø  rozpoznaje i nazywa kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok i trapez,

Ø  zna najważniejsze własności kwadratu, prostokąta, rombu, równoległoboku i trapezu,

Ø   rozwiązuje zadania z wykorzystaniem własności czworokątów,

Ø  oblicza brakujące miary kątów w czworokącie, wykorzystując twierdzenie o sumie kątów w czworokącie,

Ø  określa zależności między czworokątami.

Treści i działania wychowawcze (zgodne z programem wychowawczo - profilaktycznym):

 

Ø  przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się przy komputerze,

Ø  rozwijanie myślenia i aktywności intelektualnej,

Ø  dbanie o poprawność wypowiedzi,

Ø  przestrzeganie zasad dyskusji w grupie,

Ø  zachęcanie do rozwijania swoich umiejętności poprzez porównywanie aktualnego stanu wiedzy z poprzednim,

Ø  kształcenie samodzielności.  

 

Dostosowanie metod i pomocy dydaktycznych do indywidualnych potrzeb uczniów:

Ø  w razie potrzeby wydłużyć czas na wykonanie ćwiczenia,

Ø  w miarę możliwości pomagać, wspierać, dodatkowo instruować, naprowadzać,

Ø  podczas oceniania brać przede wszystkim pod uwagę stosunek ucznia do przedmiotu, jego chęci, wysiłek,

Ø  w trakcie pracy z zeszytem ćwiczeń sprawdzać czy uczeń przeczytał treść zadania i czy prawidłowo ją zrozumiał, w razie potrzeby udzielać dodatkowych wskazówek.

 

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca

- Powitanie, sprawdzenie obecności.

Wprowadzenie do tematu:

- Uczniowie oglądają krótki filmik na stronie https://docwiczenia.pl/kod/M5DSK1

- Pytanie do uczniów: Jak myślicie, jaki będzie dzisiejszy temat lekcji?

- Po podaniu różnych propozycji, uczniowie zapisują właściwy temat, następnie nauczyciel podaje cele lekcji.

Faza realizacyjna:

-  Nauczyciel prezentuje na ekranie różne czworokąty, a uczniowie podają ich nazwy  i przypominają własności.

-  Praca samodzielna uczniów. Uczniowie otrzymują krótką prezentację graficzną oraz dwa ćwiczenia do wykonania ( ćw. 1, ćw. 2) na stronie https://epodreczniki.pl/a/podzial-czworokatow/Da0Bn0MrF

-  Dyskusja nad ćwiczeniem 1, 2, które uczniowie samodzielnie rozwiązywali na platformie epodreczniki.

- Uczniowie rozwiązują ćw. 1 i 3 na stronie https://epodreczniki.pl/a/rodzaje-czworokatow-i-ich-wlasnosci/D6XMaaakO

- Omówienie wykonanych ćwiczeń.

- Podsumowanie teorii -  Rozwiązanie przez uczniów ćw.4 str. 58 z zeszytu ćwiczeń -   

  Dyskusja – Jakie zależności zachodzą między czworokątami?

- Utrwalenie wiadomości.  Uczniowie rozwiązują zestaw ćwiczeń interaktywnych: platforma mTalent - POTRAFIĘ Obszar matematyczny - Stacja Madryt Geometria -  Klasyfikacja czworokątów.

Faza podsumowująca:

- Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.

 

 

 

Scenariusz zajęć  wyrównawczych z matematyki z wykorzystaniem

platformy mTalent - Dyskalkulia

 

Temat lekcji: Mnożymy, dzielimy, liczbami się bawimy.

 

 

Cele ogólne

• doskonalenie sprawności rachunkowej

• wykorzystywanie i tworzenie informacji

• wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji

• rozumowanie i argumentacja

 

Cele szczegółowe

Uczeń:

• mnoży i dzieli liczby naturalne jednocyfrowe

• stosuje wygodne dla niego sposoby ułatwiające obliczenia, w tym przemienność i łączność 

   mnożenia

• zna i wykorzystuje w obliczeniach rolę jedynki i zera w mnożeniu

• czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe

• dostrzega zależności między podanymi informacjami

 

Metody

ž  gra dydaktyczna

ž  pogadanka

ž  drama

ž  burza mózgów

ž   

Formy pracy

• praca indywidualna

• praca w parach

• praca z całą klasą

 

Środki dydaktyczne

ž gra dydaktyczna - tabliczka mnożenia

ž platforma mTalent - Dyskalkulia

ž sprzęt multimedialny: komputer, rzutnik multimedialny, tablica interaktywna

 

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca (5 min)

• Czynności organizacyjno-porządkowe.

• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:

Na tej lekcji zajmiemy się mnożeniem i dzieleniem. Utrwalimy nazwy poszczególnych liczb występujących w mnożeniu i dzieleniu oraz będziemy doskonalić tabliczkę mnożenia i dzielenia liczb.

Faza realizacyjna

1. Na dobry początek (10 min)

• Uczniowie czytają instrukcję gry Tabliczka mnożenia i rozgrywają grę w grupach.

2. Prawa i własności mnożenia i dzielenia – drama i burza mózgów (10 min)

• Nauczyciel wybiera 6 uczniów i ustawia ich w 2 rzędach po 3 uczniów, a następnie w 3 rzędach po 2 uczniów. Prosi o zapisanie na tablicy działań opisujących każde z tych ustawień.

• Uczniowie proponują inne przykłady mnożenia, które można przedstawić w podobny sposób.

• Nauczyciel zadaje pytania, klasa odpowiada, jeden uczeń – sekretarz – zapisuje działania na tablicy:

––Ile to jest 8 · 1? A ile 17 · 1? Jaka liczba jest wynikiem mnożenia dowolnej liczby przez 1?

––Ile to jest 9 · 0? A ile 23 · 0? Jaka liczba jest wynikiem mnożenia dowolnej liczby przez 0?

––Ile to jest 5 · 4? A ile 4 · 5? Czy kolejność liczb ma wpływ na wynik mnożenia?

––Jak najłatwiej pomnożyć 5 · 7 · 2? A jak 4 · 12 · 25? Dlaczego możemy tak obliczać?

• Nauczyciel prezentuje animację z multibooka.

 

3. Ćwiczenia interaktywne w mnożeniu i dzieleniu z wykorzystaniem programu mTalent - Duskalkulia - Mnożymy, dzielimy, liczbami się bawimy (15 min) - uczniowie pracują samodzielnie wykonując kolejne ćwiczenia interaktywne.

 

Faza podsumowująca (5 min)

• Uczniowie odpowiadają na pytania:

- Czego się dziś nauczyłeś?

- Co Ci się dzisiaj podobało na zajęciach, a co nie.

 

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: Nazywamy swoje uczucia i emocje.

Ilość uczniów: 10 Czas trwania: 45 minut  

I ZAŁOŻENIA METODYCZNE

CELE:

a) ogólne:

uwrażliwienie uczniów na doświadczenia kształtujące właściwe postawy społeczne rozwijanie u uczniów kompetencji komunikacyjnych i umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami rozpoznawanie emocji i ich nazywanie,

wyrażanie emocji swoim ciałem,

 poznanie sposobów rozładowania napięcia, złości i smutku.

b) operacyjne

– uczeń: zna i stosuje obowiązujące normy zachowania się potrafi identyfikować emocje: radość, smutek, złość, strach podczas prezentacji ilustracji, zabawy

– Zabawa z zegarem emocji potrafi samodzielnie wypowiadać się temat swoich uczuć

– ćwiczenie „dokończ pytania”

METODA: słowna, czynna

 FORMA: W parach i grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

plansze przedstawiające emocje: radość, smutek, złość, strach, emocjonalne BINGO,

Zegar emocji Bambino,

pufa do wyładowywania złości.

II PRZEBIEG ZAJĘĆ

ZAJĘCIA WSTĘPNE

Rozmowa na temat poznanych już emocji Nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiające ludzi wyrażających różne emocje – radość, duma, obrażenie, smutek, złość, strach, zmęczenie. Zadaniem uczniów jest rozpoznać i nazwać emocje.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE zegar  emocji Bambino

Uczniowie stoją w kręgu. Nauczyciel kręci wskazówką zegara, a zadaniem ucznia jest zademonstrować wylosowane emocje, pozostali uczniowie je nazywają: radość, smutek, złość, strach, zmęczenie, znudzenie i prosi dzieci, aby nazwały każdą z emocji. Zabawa ruchowa –autobus emocji Uczniowie ustawiają się kolejną za sobą tworząc autobus szkolny. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę – The wheels on the bus…. Nauczyciel mówi dojechaliśmy do klasy… – prezentuje mimiką oraz gestem emocję. Uczniowie odgadują ją, wyrażają swoją opinie czy lubią taką emocje czy nie. Nauczyciel pyta w której klasie uczniowie chcą zostać. Niedokończone zdanie Nauczyciel podaje początek zdania, a uczestnicy kończą je zgodnie z własnymi odczuciami np.: Najbardziej lubię, gdy… Jestem dumny z siebie… Czasami boję się… Jestem smutny kiedy… Wstydzę się, gdy… Kiedy jest mi wesoło… Gdy jestem obrażony na kogoś… Jestem mega zły, kiedy… Denerwuję się, gdy… Podsumowanie: Mamy prawo odczuwać różne emocje i mówić o tym. Plansza naszych emocji Uczniowie wypracowują najlepsze sposoby radzenia sobie ze swoimi emocjami w oparciu o Zegar Emocji. Smutki uczą pakować do pudła na smutki, złość wrzucają do eliksiru klasowych uczuć, na obrażanie najlepsza jest rozmowa, gdy jestem dumny z siebie to podskakuję, gdy jestem radosny to się szczerze uśmiecham, gdy się czegoś boję to wydmuchuję mocno strach na zewnątrz, gdy jestem zmęczony to siadam na pufie do odpoczywania, a gdy jestem mega zły to używam pufy do wyładowywania złości.

ZAJĘCIA KOŃCOWE

Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów. „Czuję się teraz: ….” – dzieci wybierają spośród symboli uczuć i emocji ten, który odpowiada ich aktualnemu nastrojowi.

 

Anna Szopińska-Lech                                                                         

    Logopeda

 

 SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH                                                                     

 

Temat: Różnicowanie głosek sz-s

 

Cele ogólne:

- różnicowanie głosek sz-s

 

Cele szczegółowe:

- usprawnianie narządów artykulacyjnych oraz wyrabianie prawidłowego toru oddechowego,

- różnicowanie głosek [s] i [sz] w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach,

- ćwiczenie analizatora wzrokowego,

- ćwiczenia słuchu fonematycznego,

- wzbogacanie słownictwa.

 

Metody:

- oglądowa - pokaz ilustracji, pokaz czynności

- praktycznego działania - ćwiczenia, gry, zabawy

- słowna - instrukcje słowne czynności, rozmowa, układanie zdań.

 

Formy:

- indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- lustro, gry dydaktyczne moje bambino, kartki papieru, karta pracy

 

 

Przebieg zajęcia

 

WSTĘP

 

1. Powitanie

2. Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy: języka i warg:

• przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach,

• przesuwanie końcem języka po zewnętrznej stronie zębów górnych i dolnych (mycie zębów),

• dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy silnie opuszczonej dolnej szczęce,

• oblizywanie warg podczas szerszego ich otwierania,

• wysuwanie warg do przodu (jak przy samogłosce u), a następnie spłaszczyć (jak przy artykulacji samogłoski i).

 3. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne w pozycji stojącej:

• wdech z wyciąganiem rąk przed siebie, wydech z opuszczeniem rąk,

• wdech z podniesieniem rąk w górę, w bok, wydech ze skłonem w przód,

• wdech - ręce na biodrach, skłon w bok, wydech w pozycji wyprostowanej.

4. Ćwiczenia percepcyjno - koordynacyjne -  (moje bambino -Drewniana układanka - ćwiczenia lewopółkulowe.

 

 

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

 1. Ćwiczenia słuchowe: ćwiczenia słuchu fonemowego - słuchowe różnicowanie głosek s - sz..

Nauczyciel wymawia wyrazy z głoską s i sz. Jeżeli dziecko usłyszy wyraz z głoską sz - klaszcze, jeżeli z głoską s - siedzi cicho: szafa, sanki, szkoła, sowa, szyba, szelki, szalik, samochód, sklep, sznurek, szpital, suwak, samolot,

Nauczyciel recytuje wiersz, jeżeli dziecko usłyszy sz, szeleści kartkami papieru: Jedna szczypawka drugiej szczypawce opowiadały bajki na trawce. Obok usiadły dwa małe świerszcze mówiły ładnie, prosiły jeszcze.

 

2. Ćwiczenia artykulacyjne - identyfikowanie głosek sz-s:

 - powtarzanie zdań z głoską sz i s (rytmizowanie zdań wraz z jednoczesnym klaskaniem): Sławek kupił sobie szalik. Wszędzie leżą kasztany. Słoik stoi na szafie. Justyna nosi szerokie spodnie;

 -  uczeń nazywa obrazki i segreguje je  w zleżności gdzie ukryła się głoska „sz", a gdzie „s"

( moje bambino “ Różnicowanie głosek sz-s” ), czyta głoski sz, s w logotomach w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, w wyrazach oraz w zdaniach ( moje bambino- “ Słyszę, widzę, wymawiam “);

- uczeń samodzielnie układa zdania z wyrazami:  szkoła, lis, mysz, masło.

 

ZAKOŃCZENIE

1. Podsumowanie i krótkie omówienie zajęć, sukcesów dziecka, pochwała, zadanie domowe - karta pracy - różnicowanie głosek s-sz - krzyżówka.

 

 

 

Anna Szopińska-Lech                                                                                                                                                                                                                     

Logopeda

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

 

 

Temat : Prawidłowa artykulacja głosek szeregu szumiącego i syczącego w wyrazach i zdaniach - utrwalanie umiejętności czytania oraz prawidłowego wypowiadania się.

 

 

Cele ogólne:

- usprawnianie artykulatorów celem podwyższenia wyrazistości mówienia,

- stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka,

- utrwalenie głosek szeregu szumiącego i syczącego w nagłosie, wygłosie, śródgłosie w wyrazach i zdaniach,

- doskonalenie słuchu fonemowego,

- kształcenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej,

 

 Cele terapeutyczne:

 - kształcenie różnicowania słuchowego głosek s-sz, z-ż,

-  rozwijanie słownictwa,

- kształtowanie prawidłowego budowania zdań pod względem gramatycznym,

- usprawnianie pamięci słuchowej i rozumienia tekstu.

 

Metody:

- oglądowa - pokaz ilustracji, pokaz czynności

- praktycznego działania - ćwiczenia, gry, zabawy

- słowna - instrukcje słowne czynności, rozmowa, układanie zdań.

 

Formy:

- indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- lustro, gry edukacyjne z wydawnictwa moje bambino, ćwiczenia multimedialne mTalent, karta pracy

 

 

Przebieg zajęcia

 

WSTĘP

 

1. Powitanie;

2. Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy:

- unoszenie języka do górnej i dolnej wargi, dotykanie językiem kącików ust, kląskanie językiem, liczenie zębów językiem, łopata, łyżeczka z języka;

3. Ćwiczenia ogólnorozwojowe - ćwiczenia multimedialne mTalent - “ Leniwa ósemka”.

 

 

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.Ćwiczenia słuchowe -ćwiczenia multimedialne mTalent:

- “ Cicho- głośno” - dziecko porządkuje obrazki i nagrania zgodnie z natężeniem,

- “ Dźwięki”- dopasowywanie dźwięków do instrumentów

2. Ćwiczenia różnicujące głoski s-sz, z-ż  - ćwiczenia multimediane mTalent

- gra “ Gdzie jest piżama w zygzaki?”,

- dziecko odsłuchuje nagrań i przenosi obrazek do ramki tylko ten,który pasuje do nagrań.

3.Ćwiczenia pamięci słuchowej,  rozumienia tekstu i budowania wypowiedzi w formie zdania - moje bambino “ Krótkie opowiadania do ćwiczeń rozumienia i czytania:

- dziecko czyta opowiadanie pt. W ogrodzie

- zabawa prawda- fałasz - zestaw zdań do w/w opowiadania

- historyjka obrazkowa 4 elementowa.

 

ZAKOŃCZENIE

 

1. Ćwiczenia wzrokowo - ruchowe - moje bambin- Drewniana  układanka - Ćwiczenia lewopółkulowe. Podsumowanie i krótkie omówienie zajęć, sukcesów dziecka, pochwała, zadanie domowe - karta pracy - różnicowanie głosek s-sz, z-ż - luki wyrazowe.